A coaching beszélgetés során többnyire olyan technikákkal dolgozunk, amelyek működését saját magunkon is megtapasztaltuk. Nemrég úgy döntöttem, hogy magamon próbálom ki azt az eszköz, amelyikkel már régóta ’szemezek’, de nem volt meg a kellő akaraterőm és kitartásom hozzá.
2015. november 24-én este nyitottam meg a naplómat. Egyenlőre a ’folyamatos írás’ eszközével vezetem, a bennem felbukkanó gondolatok és érzések szabad leírásához. Kell ehhez bátorság, mert ugye ezek az érzések és gondolatok nem mindig esnek a ’pozitív’ kategóriába. Talán tudat alatt, ezért is zárkóztam el a naplóírástól eddig. Meglepetésemre, már az első napoktól sok pozitív változást hozott az életembe, főként azt vettem észre, hogy tudatosabban és hatékonyabban vezetem a napjaimat. Időben kb. 2 – 3 hét kellett ahhoz, hogy szokássá váljon, hiányozzon, és várjam, hogy írhassak végre. Végül már napközben is írtam, illetve akkor, ha éjszaka felébresztett egy gondolat, és le kellett állítanom az elmém pörgését.
A naplóvezetés a következő tapasztalatokkal és felismerésekkel ajándékoz(ott) meg:
-
Visszajelzést ad a minket leginkább foglalkoztató témáról, ahol nyilvánvalóan tennivaló van, mert visszatérő a téma.
-
A távolítás eszközét adja a kezünkbe, és lehetőséget ad arra, hogy kívülállóként tekintsünk életünk történéseire, kapcsolatainkra, interakcióinkra, saját gondolatainkra és érzéseinkre.
-
Tudatosítja, ha ítélkezünk saját magunk vagy mások felett, és a negativitás megjelenik bennünk.
-
Tudatosítja a pótcselekvéseket.
-
Lehetőséget ad, hogy a mintázatokat felderítsük az életünkben, és hogy összefüggéseket találjunk pl. a bioritmusunk, időjárás, események, interakciók, személyek, felmerült saját gondolataink és saját mentális/fizikai állapotunk között.
-
A számonkérés eszköze. Nekem már a naplóírás tényétől hatékonyabban és tudatosabban teltek a napjaim, hiszen írásban el kellett számolnom, még ha csak magamnak is.
-
Alkalmat ad a megoldások keresérére, és annak femérésére, ami van, rendelkezésre áll, előre visz, illetve, hogy a negatív oldalat pozitívval egyensúlyozzuk ki.
-
Lelassítja az elme zakatolását az írás lassabb természete által.
-
Rendező ereje van, így helyet csinál az új felismerések számára, vagy segít konkretizálni/megfogalmazni, hogy mi is a probléma vagy mit is szeretnék.
-
Tudatosítja a harmonikus állapotokat.
-
Alkalmat ad pozitív megerősítések rögzítésére, hála és köszönet kifejezésére.
-
Alkalmat ad jövőképek, víziók rögzítésére és pontosítására.
-
Alkalmat ad, hogy a történéseket több nézőpontból vagy másra szempontra fókuszálva vizsgáljuk meg.
Nagyon ajánlom ezt az egyszerű, régi technikát bárkinek, nagyon hasznos eszköz. Lehet folyamatos szűrők és fókusz nélkül vezetni, ahol csak ’kiengedjük a gőzt’. Vagy lehet olyan feladatot adni neki, amely az adott élethelyzetben még konkrétabban előre visz pl. a napi időfelhasználásunkat vagy az aznapi üzleti tárgyalásokat elemezni benne, megtervezni a következő napot vagy, hogy mit fogunk írni, mondani egy emailben, találkozón, amelyen sok múlik.
Szlávik Krisztina – coach
www.teremtobeszelgetesek.hu
Legutóbbi hozzászólások